دنیا مانند کتابی است که کسانی که به آن سفر نکرده اند حتی یک صفحه ی آن را نخوانده اند

جاذبه های گردشگری روسیه

پترگوف سن پترزبورگ

در حومه شهر سن پترزبورگ و در کنار خلیج فنلاند مکانی وجود دارد که بدون شک یکی از زیباترین مجموعه های دنیا یعنی پترگوف را در خود جای داده است. پتر کبیر در سال ۱۷۱۱ شروع به احداث قصر به سبک کاخ ورسای فرانسه نمود. پتر کبیر فواره ها را بسیار دوست داشت و به جهت اینکه موقعیت مکانی پترگوف در نزدیکی خلیج فنلاند واقع شده است، امکان ساختن فواره در این محل زیاد بود.

ساخت پترگوف که یکی از قصرهای تابستانی تزارهای روس بود، در زمان­های الیزابت اول، کاترین کبیر، پاول اول و الکساندر اول ادامه داشت و در سال ۱۸۱۹ تمام شد. پترگوف از دو پارک بالا و پایین تشکیل شده است.

این فواره­ ها در زمان پترکبیر با جریان آب طبیعی و با استفاده از اختلاف سطح کار می کردند، اما امروزه به پمپ های مدرن مجهز شده اند. در این مجموعه کلیسا، آشپزخانه، حمام خانواده ی تزار و ده ها بنای دیگر وجود دارد. رو به روی قصر بزرگ مجموعه­ ی فواره های سامسون قرار گرفته اند که به مناسبت پیروزی ارتش روسیه بر کشور سوئد احداث شده است.

 

موزه فضا نوردی مسکو

اگر شما هم از آن عده مسافران و گردشگرانی هستید که به تور روسیه و فضا و فضانوردی علاقه مند هستید این موزه را به لیست گردش در روسیه اضافه کنید.

مسافران کمی وجود دارد که در تور روسیه هستند و به فضا علاقه داشته باشند و از این موزه دیدن نکرده باشند اما از آز آنجایی که دیدن این موزه ی تخصصی بیشتر برای علاقه مندان علوم فضایی جالب است جزو برنامه های روتین تور های روسیه نیست مشاهده ی این موزه را به همه ی کسانی که بیشتر در مسکو اقامت دارند و وقت آزاد هم دارند بسیار توصیه میشود.

این موزه فضا نوردی از افتخارات کیهانی کشور مانند مدل های ماهواره ای، عکس ها و اسناد مربوط به فضانوردان معروف مانند یوری گاگارین و بسیاری از اثر های هنری مربوط به عشق و علاقه ی انسان ها در فتح فضا را به نمایش می گذارد. فضای اصلی این موزه با الهام از محیط کیهانی و هوا فضا برای رساندن حسی جذاب به بازدیدکنندگان طراحی شده است. موزه یادبود فضانوردی با هدف نمایش و حفاظت از دستاوردها و کشفیات های فضایی اتحاد جماهیر شوروی ساخته شد.

موزه فضانوردی مسکو روسیه در ۱۰ آوریل سال ۱۹۸۱ همزمان با بیستمین سالگرد پرتاپ اولین کیهان نورد به فضا افتتاح شد. از آن زمان به بعد، این موزه به جمع آوری و نمایش ابزار و ادوات مربوط به دانش فضانوردی می پردازد.سالن این موزه که به شکل سفینه طراحی شده است وسایل معیشت فضانوردان، انواع تجهیزات فضانوردی و ….وجود دارد. علاوه بر آن، موزه فضانوردی مسکو موزه تاریخ فضانوردی نیز می باشد. در اینجا اسناد و مدارک، عکس، تقویم، دست نوشته های فضانوردان و …. به نمایش گذاشته شده است. در بخش نمایش فیلم این موزه، مستنداتی از مراحل آماده سازی فضانوردان و زندگی آنها در سفینه فضایی برای علاقه مندان پخش می شود.

از موارد جالب توجه این موزه دو سگ فضانورد روسی به نام بلکا و استریلکا هستند که بدن آنها در محفظه ای مخصوص در موزه نگاهداری می شود. این دو حیوان اولین موجودات زنده ای هستند که سالم به زمین بازگشتند. البته اولین سگ فضانورد دنیا لایکا نام دارد که در ۳ نوامبر سال ۱۹۵۷ با فضاپیمای اسپوتنیک به فضا فرستاده شد. ازدیگر موارد جالب این موزه می توان به ماکت ایستگاه فضانوردی “میر” و ماکت دیگر سفینه های شوروی اشاره نمود.

 

باغ وحش مسکو

باغ وحش مسکو یکی از بهترین باغ وحش های جهان است و با وجود مسائل مالی بزرگ در گذشته، یک مرکز جالب و آموزشی است. ورودی اصلی باغ وحش در سال ۱۹۹۷ در طی پروژه بازسازی عظیمی دقیقاً روبروی ایستگاه متروی بروکادنای ساخته شد. ورودی این باغ وحش شبیه به یک قلعه افسانه ای با برج ها و آبنماهای شگفت انگیز است و بازدیدکنندگان را به سمت قسمت قدیمی باغ وحش هدایت می کند.
این باغ وحش که بزرگترین باغ وحش روسیه است در مجموع میزبان حدودا ۵۰۰۰ حیوان از ۷۵۰ گونه مختلف در فضایی به بزرگی ۲۱٫۵ هکتار است. بازدید کنندگان می توانند از طریق یک پل عابر پیاده از امتداد خیابان عبور کنند و به محوطه جدید باغ وحش برسند. می توان از محل نگهداری پستانداران و باغ وحش بچه ها به عنوان جذاب ترین بخش باغ وحش نام برد. در کل موقعیت باغ وحش مسکو باعث می شود که هم گردشگران و هم اهالی مسکو تعطیلات آخر هفته را در این مکان بگذرانند.

 

کلیسای جامع سنت باسیل

کلیسا ی جامع سنت باسیل حدود ۴۵۰ سال پیش به امر ایوان مخوف کلیسای رنگارنگی در میدان مسکو ساخته شد تا نمادی از فتح دولت تاتار باشد. این کلیسا با هفت گنبد رنگارنگ و زیبا در ابتدا از جنس چوب ساخته شد و تا سال ۱۶۰۰ میلادی بلندترین ساختمان مسکو این ساختمان بود. در چندین سال بعد و درست زمانی که قرار شد که این ساختمان به عنوان کلیسا استفاده شود، تصمیم گرفتند که با سنگ بازسازی کنند. شاید آنچه بیشتر از خود بنای کلیسا برای مردم و گردشگران جذاب باشد داستان ها و حوادث عجیب پس از ساخت کلیسا اتفاق افتاده باشد.

بر طبق افسانه ها و داستان هایی که اطراف این کلیسا و معمارهای آن وجود دارد، گفته می شود که دو معمار این کلیسا که نام یکی از آن ها پوستنیک یاکولوف (Postnik Yakovlev) بود، که توسط سزار روسیه کور شدند. تا دیگر نتوانند بنایی به زیبایی و رنگارنگی کلیسای سنت باسیل مسکو بسازند و این بنا هیچ گونه رقیبی در دنیا نداشته باشد و منحصر به فرد باقی بماند.

هر چند که این داستان حقیقت ندارد و در طول تاریخ دوباره این معمار را می ببینیم که در ساخت دیگر بناهای معروف مسکو مشارکت دارد. همچنان که در کتاب های تاریخی روسیه آمده است که یاکولوف برای ساخت کاخ کرملین کازان هم دعوت شده و در ساخت و ساز آن کاخ هم در سال های بعد همکاری و مشارکت داشت. در نتیجه حقایق داستان پشت پرده ای که در بالا به شما گفتیم نادرست وشایعه بوده است و تزار چشم های این معمار را کور نکرده بود.

 

میدان سرخ مسکو

میدان سرخ مسکو میدانی مشهور است که در حومه شهر مسکو، پایتخت کشور روسیه است. بیشتر خیابان‌های اصلی مسکو به این میدان راه دارد. کلیسای جامع سنت باسیل، موزه دولتی تاریخ روسیه، آرامگاه لنین، آرامگاه دیوار کرملین، کلیسای کازان و مرکز تجاری گوم در میدان سرخ قرار دارند و حتی کاخ کرملین، اقامتگاه رسمی رئیس جمهور روسیه  در نزدیکی میدان سرخ وجود دارد.

میدان سرخ نقطه مرکزی شهر مسکو به حساب می‌آید.

این میدان همچنان ارتباط نزدیکی با زندگی مردم این کشور دارد و میزبان فستیوال‌ها، کنسرت‌ها و جشن‌های خیابانی است و در فصل زمستان تبدیل به یک پیست اسکی روی یخ می‌شود.در هر سال در ماه مه و در روز نهم به دلیل جنگ بزرگ این کشور بین سال های ۱۹۴۱ تا سال ۱۹۴۵رژه‌هایی در این میدان برگزار میشود.

این میدان زیبا که توجه همه ی مردم را به خود جلب کرده است که نه تنها توریست ها و گردشگران و مسافران به آنجا میروند بلکه مردم مسکو هم نیز به این میدان می‌آیند و از قدم زدن در آنجا لذت می‌برند، زیرا میدان سرخ در این ایام صرفاً تبدیل به یک موزه‌ی روباز یخ‌زده نمی‌شود و همچنان حال و هوای یک شهر بزرگ مدرن را القا میکند.

 

آسمان خراش های هفت گانه مسکو

هفت خواهران استالین، هفت آسمان خراش بلند که به دستور جوزف استالین در سال ۱۹۵۷ و بصورت حلقه ای ساخته شده اند و یکی از بهترین دیدنیهای مسکو و جاذبه های روسیه هستند.اولین آسمان خراش ساخته شده که بلندترین و زیبا ترین آنها است، در حال حاضر دانشگاه ملی مسکو می باشد با ۳۶ طبقه که گنجایش ۳۰ هزار دانشجو را دارد. ام جی او دومین آسمانخراشی بود که ساختمانش کامل شد.
دانشگاه دولتی مسکو در تپه های وارابیف بین سال های ۱۹۵۳-۱۹۴۹ ساخته شده که بلندترین نقطه­ ی مسکو به شمار می رود. بلندی این نقطه از دلایل ساخت دانشگاه در آن­جا بود (علم باید بالاترین جایگاه را داشته باشد). این ساختمان شبیه­ ترین ساختمان به کاخ شوراها بود. دانشگاه دولتی مسکو توسط معماران سرآمد زمان خود از جمله یافن و رودنف طراحی و ساخته شد. ساختمان دانشگاه دولتی مسکو ۲۳۵ متر ارتفاع دارد.

 

 

گردشگری ترکیه

مسجد سلطان احمد استانبول

مسجد سلطان احمد یکی از مشهور ترین مسجد های ترکیه در شهر استانبول،یکی از معروف ترین شهر های ترکیه است؛این مسجد که به دلیل وجود کاشی هایی به رنگ آبی در طراحی داخلی به این مسجد لقب مسجد آبی را داده اند و به این نام مشهور است.

این مسجد در سالهای ۱۶۰۹ تا سال۱۶۱۹ به دستور سلطان احمد اول بنا شد.به این علت پس از مرگ او به این مسجد، مسجد سلطان احمد نام دادند و او را در همین مسجد دفن کردند.

مسجد ایاصوفیه

مسجد ایاصوفیه یک بنا و عبادتگاه تاریخی در استانبول است که به عنوان کلیسای جامع مسیحی ارتدوکس، کلیسای جامع کاتولیک رومی، مسجد عثمانی و یک موزه سکولار استفاده شده‌است. از ژوئیه سال ۲۰۲۰ این بنا توسط رئیس جمهور ترکیه دوباره به‌عنوان مسجد طبقه‌بندی شده‌است. ایاصوفیه از سوی سازمان یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده و مورد احترام مسیحیان و مسلمانان است و از مهم‌ترین مکان‌های گردشگری ترکیه محسوب می‌شود. این بنا یادگار امپراتئری روم شرقی و شاهکار معماری بیزانسی است و یک کلیسای مسیحیت شرقی بود که ساختمان فعلی آن در دوره امپراتوری بیزانس به سال ۵۳۲ میلادی بنا به دستور همسر امپراتور ژوستینین یکم، تئودورا ساخته شده‌است. برای بازسازی بنا دو معمار به نام‌های ایسیدوروس (از میلتوس یا سوکلی فعلی) و آنتییوس (از تراللس یا آیدنلی فعلی) مأموریت یافتند. بنا با کار ۱۰ هزار کارگر در طول پنج سال و تحت نظر ۱۰۰ استاد باشی تکمیل شد و به تاریخ ۲۷ آرالیک ۵۳۷ افتتاح شد. این کلیسا نخست کلیسای بزرگ نام گرفت. پس از فتح استانبول، سلطان محمد فاتح دستور داد کلیسای ایاصوفیه را به مسجد تبدیل کنند. سلیمان اول دستور داد نقاشی‌ها و نگارگری‌های داخل ایاصوفیه را بپوشانند تا نماز جمعه در آنجا خوانده شود. سلیم دوم به معمار سنان (Sinan) دستور داد که ایاصوفیه را مرمت کند. در زمان مراد سوم، مناره و منبر و محراب به ساختمان ایاصوفیه افزوده شد. در زمان مراد چهارم، آیاتی از قرآن به خط مصطفی چلبی در دیوارها و سقف ایاصوفیه نگاشته شد؛ علاوه بر این لوحه‌هایی دور تا دور سقف ایاصوفیه نصب شد که در آن نام الله، محمد، ابو بکر، عمر، عثمان، علی، حسن و حسین نوشته شده بود. این لوحه‌ها در زمان سلطنت عبدالمجید با الواح مدوری که به خط ابراهیم افندی نوشته شده بود، جایگزین گردید. پس از اعلام حکومت جمهوری در ترکیه و به قدرت رسیدن آتا ترک، ایاصوفیه به موزه تبدیل شد و جمعه تا ۱۱ ژوئیه ۲۰۲۰ به همین شکل باقی ماند. در این تاریخ، با موافقت رجب طیب اردوغان، ایاصوفیه مجدداً به مسجد تبدیل شده و برای برگزاری مراسم عبادی آماده گردید. پس از تبدیل موزه ایاصوفیه به مسجد، جمعه ۲۴ ژوئیه ۲۰۲۰ پس از ۸۶ سال دوباره در این محل نماز جمعه برگزار شد.

ارتفاع گنبد بزرگ این مسجد از سطح زمین ۵۵ متر و قطر آن ۳۱ متر می‌باشد که به وسیلهٔ ۴۰ پشت‌بند بزرگ و روی چهار ستون اصلی سوار شده‌است.

دلفیناریوم استانبول

دلفیناریوم استانبول یک مجموعه ی زیبا و جذاب برای یک بازدید خانوادگی است که میتوانید با خانواده ی خود در آنجا خاطرات خوشی را داشته باشید و از دیدن و لمس کردن و شنا کردن با دلفین ها لذت ببرید؛ در این مجموعه نه تنها دلفین ها بلکه فک خزپوش شمالی و گراز دریاییو نهنگ سفید هم به استقبالتان می آیند.

مساحت این مجموعه حدود ۸۶۵۵ متر مربع و در فضای داخلی آن هفت استخر متصل به هم و سالن های مختلف وجود دارد.

موزه باستان شناسی آنتالیا

این موزه که یکی از بزرگترین،مهمترین و پرطرفدارترین موزه های کشور ترکیه میباشد، مساحت این موزه ۷۰۰۰ متر مربع که دارای ۱۳ تالار نمایشی و یک گالری روباز میباشد؛ اثر های این موزه عصر حجر ، عصر برنز و سنگ ، دوره کلاسیک یونان و رم باستان را شامل می شود.

مجموعه ی این موزه از ۵۰۰۰ اثر هنری و ۲۵ تا ۳۰ هزار قطعه ای که در معرض دید قرار نگرفته اند، تشکیل شده است.

این موزه در دوران جنگ جهانی اول و در سال ۱۹۲۲ و به دست سلیمان فریک ساخته شد.